czwartek, 2 stycznia 2014

Do siego roku!

Zaraz po uroczystym powitaniu nowego roku, wszyscy składamy sobie życzenia: oby nowy rok był lepszy, szczęśliwszy. Do popularnych życzeń należy również zdanie: do siego roku! Musimy pamiętać: mimo iż wymawiamy do-siego jak jeden wyraz, zapisujemy oddzielnie: do siego

A co oznacza wyraz siego?

W języku prasłowiańskim mieliśmy zaimek si, ś. (M. si, ś ; D. siego; C. siemu; B. si, ś; N. sim; Msc. siem)

Oznaczał on tyle samo co ten. 
si, ś - ten
sia - ta
sio - to 


Życząc komuś do siego roku życzymy, aby dotrwał w zdrowiu do tego roku, który nadejdzie.


Oto przykład jak NIE należy pisać :D

http://www.skupienski.pl/wp-content/uploads/2012/01/z10897053X.jpg


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Będąc nastolatką czytałam co oznaczają życzenia Dosiego Roku. Była tam bajka o dwóch siostrach - dobrej i niedobrej. Oczywiście tej dobrej choć niekiedy z przeszkodami - jednak wszystko się układało, a jeden rok był szczególnie dobry, urodzajny, obfity, szczęśliwy itd. Dziewczyna miała na imię Dosia i od tamtej pory składa się sobie życzenia Dosiego Roku jako roku takiego, jak miała wspomniana dziewczyna.
Może zatem obie formy są poprawne, choć pomimo podobieństwa w wydźwięku zawierają wraz z różnorodnością pisowni ciut inne przesłanie?

Okiem filolożki pisze...

Pewnie chodzi Pani o bajkę o Dosi, czyli Dorocie Trajtlesównie. Gdyby naprawdę chodziło o Dosię żyjącą wiele lat w zdrowiu, mówilibyśmy Dosinego roku, bo taką formę przyjmuje przymiotnik dzierżawczy od imienia Dosia.

Odsyłam do Słownika poprawnej polszczyzny. Nawet w Słowniku wyrazów kłopotliwych jest parę zdań na ten temat, w tym również wyjaśnienie błędnej interpretacji bajki o Dosi. Również profesor Miodek składając życzenia noworoczne wyjaśnił pisownie do siego roku.

Włodek pisze...

Jak się powinno pisać i mówić - "Ukryj (Pokaż) oryginalnego posta", czy - Ukryj (Pokaż) oryginalny post.
Pozdr. Włodek Hakowski.