niedziela, 13 listopada 2016

Skąd się wzięło powiedzenie "zobaczyć jak świnia niebo"?

Słomiany wdowiec, nie zasypiać gruszek w popiele, zbić kogoś z pantałyku czy pleść duby smalone - język polski jest niezwykle bogaty w ciekawe, dla współczesnych użytkowników mniej lub bardziej dziwne, powiedzenia. Nie wzięły się one jednak z niczego. Zadomowiły się w języku, gdyż były proste, dosadne i obrazowe.

Tak jak stwierdzenie zobaczysz coś jak świnia niebo.  Budowa kręgosłupa, a dokładnie odcinka szyjnego, uniemożliwia świni podnoszenie głowy do góry - stąd przeświadczenie, że zwierzę to na pewno nigdy nie zobaczy nieba. Używamy więc tego powiedzenia wtedy, gdy chcemy podkreślić, że jakaś czynność jest niemożliwa

5 komentarzy:

Unknown pisze...

"podnoszenie głowy do góry"? A można podnieść na dół?

Anonimowy pisze...

Dorian nie, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że świnia wlecze łeb po ziemi..

Unknown pisze...

"A można podnieść na dół?"

Jeśli coś leży na ziemi, mogę powiedzieć "podnieś to" w rozumieniu: weź to z ziemi. Jeśli natomiast powiem "podnieś to do góry", to mam na myśli uniesienie danego przedmiotu mniej więcej na wysokość głowy albo wyżej, bo odnoszę się do pozycji mojej czy rozmówcy, a nie obiektu, o którym mowa.
W kontekście artykułu, świnia może podnieść głowę, jeśli ją wcześniej opuści. Nie może właśnie podnieść jej do góry, to jest wyżej niż do pozycji poziomej.

Luffina pisze...

Hmm, nie wiedziałam, że istnieje takie powiedzenie.
Miło wiedzieć :-)

Anonimowy pisze...

Wypada Pani Szanowna napisać że mądrości zerżnięte od Wiktora Pielewina, a w zasadzie od Lisicy A-Huli....