sobota, 30 marca 2013

Z rzędu czy pod rząd?


Polska tenisistka dwa razy z rzędu pokonała swoją przeciwniczkę. a może Polska tenisistka dwa razy pod rząd pokonała swoją przeciwniczkę. 


Zgodnie z zasadami normy wzorcowej poprawna forma to Z RZĘDU. 

Sformułowanie pod rząd to rusycyzm,  błąd językowy. Jednak jego rozpowszechnienie w uzusie spowodowało akceptację tego wyrażenia w normie (wyłącznie!) użytkowej (w normie wzorcowej wyrażenie pod rząd jest potępiane, jako rażący rusycyzm).





rysunki-jezykowe.blogspot.com

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Oczywiście czymś innym jest "z rzędu" i "pod rząd".
Nawet jeżeli stosuje się zamiennie, to jednak z ukierunkowaniem...

logika językowa nakazuje pochylić się nad rozróżnieniem owych zwrotów:
"z rzędu" - z zamkniętego, skończonego zbioru, kolejne po sobie
"pod rząd" - kolejne wg tego samego - niekoniecznie nazwanego - prawidła, dopuszczalna ekstrapolacja czy zbiór nieokreślony

a w czasie przyszłym:
"będę pił trzy dni z rzędu"
"będę pił trzy dni pod rząd"

"pod rząd" nie domyka zbioru...

Anonimowy pisze...

Hahaha, Panie Anonimowy, co to za bzdury?! Trzy domyka zbiór i to wystarczy. Zwrot "z rzędu" (podobnie jak "pod rząd") zawsze wymaga podania liczby i liczba ta stanowi zamknięcie zbioru, jeśli już takiego potrzebujesz. Odnośnie do rzędu — zawsze "z". Rusycyzmy w języku polskim plenią się na potęgę i jeśli ktoś jest ich świadom, powinien ich unikać. Domykanie zbiorów zostawmy zaś matematykom.

Anonimowy pisze...

Śmieszą mnie wszystkie zastrzeżenia dotyczące rusycyzmów.Przecież rosyjski należy do grupy języków słowiańskich. Filolodzy z bożej łaski się znaleźli. Niech więc przetłumaczą na rosyjski "będę pił trzy dni pod rząd". Ciekawe, że nie zwracają oni na coraz bardziej panoszące się słowa pochodzenia angielskiego.

Anonimowy pisze...

Pierdolisz głupoty.