poniedziałek, 20 marca 2017

Stolec - etymologia

Conlanger
Dziwką określano kiedyś prostą kobietę, dziewkę, kutas oznaczał tylke samo co frędzel, czy dekoracyjny sznur, a chuj to był po prostu wieprz. W wyniku ewolucji językowych niektóre słowa zmieniają całkowicie swoje znaczenie, bądź obocznie wskazują na coś odmiennego, zaskakującego. 

Tak było z wyrazem stolec. Kiedyś nazywano tak tron, krzesło, a właściwie siedzisko monachy, biskupa. W przenośni również władzę królewską czy biskupią. Obecnie kojarzy się wyłącznie z odchodami. 

Jest jeszcze trzecie znaczenie, najmniej popularne, gdzie stolec oznacza słup w konstrukcji drewnianej. 

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

od kiedy nastapiłą taka zmiana ?

widzę że w słowniku z 1743 znajduję jest "sotlec ludzki" . Chyba nie było wtedy jednoznaczne i tylko wymienienie za "gnój. łajno 'stolec ludzki' " powodowało znaczeniową asocjację.

Ciekawe jakie były pryczyny takiej semantycznej zmiany i jakie siły wytworzyły ten antysemantyzm ?

Anonimowy pisze...

Ciekawe że w czeskim gdzie nie mieli swojego stolca` w znaczeniu tronu królewskiego takie zmiany nie zaszły i tam stolec jak był tak został.

add
-- ` Cześi byli podlegli więc w tymże może być ścieżka do pszukiwań antysemntycznego przejęcia korony.

Unknown pisze...

Jeszcze jeżeli choć niektórzy, czy tylko w jakimś stopniu ludzie, myślą słowami to może ostatnie 2019.3.x nagłaśniania` w stolicy są skutkowo związane z powyższą zimną słowa stolec znacznia słowa znaczenia.

--owe nagłaśniania wiążą się z dobieraniem się do stolca w stolicy przez zasiadającego na jej stolcu pierwszego a może bardziej drugiego, którego piastowanie stolca ... i jak szeroka stolica to nie tajemnica.